Modern Day Babylon – The Ocean Atlas

ocean atlasMožná jste si mohli všimnout, že Modern Day Bambilion mám docela rád a vesele tu o všem píšu. Takže na mě samozřejmě připadá i recenze na jejich poslední počin, EP The Ocean Atlas, který vyšlo na začátku září. Mně sice ihned přišel balíček s digipekem a fullprint tričkem, který jsem objednával hned, jak to bylo uveřejněno, ale na nějakou recenzi jsem se vysral a teď mi to vlastně přišlo líto.

Napřed teda zhodnotim obsah mýho balíčku, kterej se skládal z cédéčka a trička. Cédo je pěkný, mám rád tyhle artworky od Camerona Greye, kterej dělá všechny tyhle vesmíry a kromě MDB si u něj objednávaj i třeba Born Of Osiris. Prostě nejdjentovější přebal, jakej může člověk získat, je od tohodle týpka. Jsou tam vesmíry, mandaly, divný božský entity se třetím okem, nějaký znamení zvěrokruhu a taky jedničky a nuly. Cédo mám dokonce podepsaný a dokonce tak, že to nezakrejvá nic důležitýho. Akorát mi to na poště samozřejmě hned stihli zkurvit, takže mám prasklej ten plast uprostřed. Tričko mě potěšilo taky, ale o něco míň, protože na obrázku na stránce je to celý tmavší a ve skutečnosti je to takový víc do růžova, takže jsem si ze začátku připadal trochu jako buzík, když jsem to měl na sobě. Navíc, když to děti v Bangladéši tiskly, tak jim asi nevyzbyl vesmír i na podpaží, takže když zvednu ruce, tak to vypadá, jako když tam mám nějaký vložky. Ale což, furt je to libový.

mdb

A teď už konečně k hudbě. Epko obsahuje pět písniček. Říkám pět, protože ta šestá je dramcovej remix nějakýho MC Párka na písničku „Wings“ a tedy to nebudu zahrnovat do hodnocení. První je teda písnička „Wings“ (ne ten remix). Ale prvních pár vteřin by tak znít mohlo, protože jsem si asi tak na vteřinu řikal, jestli jim třeba nejeblo a nebude celý album nahraný v osmibitu na kalkulačku. To by byla teda asi pěkná píčovina, navíc už to existuje. Takže mi došlo o co jde a jenom jsem čekal, kdy to začne chugovat. Což samozřejmě začlo a začlo to chugovat velmi dobře. Tohle je asi moje nejoblíbenější písnička na albu. Zní přesně tak, jak bych chtěl aby zněla, riffy jsou libový a celý je to dobře protknutý nějakou tou elektronikou. Já prostě tenhle zvuk fakt vykopávám, ale bohužel vlastnim jenom pouze POD HD500 a ne tři Axe FX, takže mi to asi nikdy tak dobře nepude. Písnička má výbornej poměr riffování stylu chug – honitba – chug – akord – honitba a je výtečná.

Druhá je „Water Drops“, ve který featuje PLINI a která má dokonce video, o kterym jsem se už zmiňoval dřív. Opět můj oblíbenej MDB zvuk i skladba a dokonce obsahuje i sólo od týpka na Strandberga, kterýho Tomáš trapně nevlastní (nebo mi to aspoň tak přišlo z fotky, kde jeho kytary seděj na gauči, ale možná to na něj třeba fotil). Podobně je na tom i následující song „Illusions“, kterej má taky playthrough, ne na pláži, ale ve studiu. Taky tam neni žádnej jinej týpek pro zpestření, nicméně zde můžeme vidět klíč k úspěchu a to: nějaký kompresory a podobný věci, Skervesen a samozřejmě Misha Bulb Mansoor Overdrive od Protone pedals, protože to prostě vyneslo zvuk na uplně novou výši. Teda, spíš je to stejný, ale imidž žejo. Axe Fx ani nezmiňuju, to je jasný. Tahle písnička obsahuje poměrně o dost víc nul, než její dvě předchůdkyně, takže jí tolik necenim, ale furt si jí rád poslechnu.

„Falls“. Opět i tato písnička už je zaznamenaná na videu. Tomáš zde má stejný kalhoty jako na videu k „Water Drops“, což jsem identifikoval díky trhancům na stehně. Tahle písnička je taková zlejší než všechny předchozí. Nějak tak nevyzývá člověka k astrálnímu cestování po vyšších rovinách bytí ale spíš svádí k nějakýmu ritusu, kde člověk musí načrtnout ve vzduchu přesnou sekvenci úhlů, aby se dostal do jiný dimenze. Písnička má mnoho opakujících se témat, jako je tomu i třeba u „Illusion“ a i zde je poměrně koncentrovaný výskyt nul. Musim říct, že preferuju spíš písničky typu „Wings“, kde jsou samý veselý nabitý riffy spíš než chugy s nějakou vyšší linkou, ale to by byla píčovina, aby to bylo všechno stejný, že? „Through The Worlds“ je poslední skladbou, když nepočítám ten remix a typově bych jí zařadil podobně jako „Falls“. Což mi tak vychází, že vlastně první a poslední dvě jsou si podobný a „Illusions“ je takovej mezník. Takže album nejspíš vyjadřuje dvojznačnost, začátek a konec, život a smrt nebo jídlo a hovno, přesně jako bůh Janus, který má dvě tváře. Ilumináti. Opět se zde odehrávaj težký chugy a do toho je vysoká kytarová linka. Tohle je asi moje nejmíň oblíbená písnička, protože je taková nejmíň melodická. Nebo možná mi někdo řekně, že melodická je a jsem debil, ale já mám právo si to myslet!

Ten poslední remix jsou prostě drumce. Ideální na MagneticLIR, ale do djentů bych to nesral. Protože na ty trhám hlavou do vesmírnejch rytmů a nesvíjim se na to jak hadice od vysavače. Takže jakej je můj finální verdikt? Je to libang. Přesně takhle jsem si to představoval, prostě libový pokračování Travelers bez žádnejch experimentů a skutečnejch zesilovačů. Tomáš RAclavský tomu prostě rozumí a já jsem rád, že tu v náší domovině máme taky něco přísnýho a nemusim čekat, až to přijede odněkaď ze zámoří. Ne teda, že by to s těma koncertama bylo tak žhavý, ale rozhodně jsem viděl víckrát MDB než třeba The Contortionist. Ty jsem totiž neviděl ani jednou, protože jsem byl línej dojet do Przně a řikal jsem si, že radši pudu na Párkveje, což se ukázalo jako chyba, protože mě to ve výsledku sralo a protože The Safety Fire se mezitim stihli rozpadnout a tak už nikdy neuslyšim „Red Hatchet“ live. Modern Day Babylon se ale nerozpadli a myslim, že to ani nehrozí, takže doufám, že Tomáš už má v rukávu další nálož nějakejch progresiv, když má čas dělat covery. Proč 8? Protože to je jenom EP a „Illusions“ spolu s „Through The Worlds“ mě tak neuhranuly, jako tomu je třeba u Travelers, který žeru od začátku do konce. Takže pokud Tomáš plánuje udělat ještě nějaký hrátskrz, tak doufám, že to bude „Wings“ poř/ádně a ne na nějakej trapnej BIAS.

Tracklist:
01 – Wings
02 – Water Drops (feat Plini)
03 – Illusions
04 – Falls
05 – Through The Worlds
06 – Wings (Matt Holland Remix)

Hodnocení: 8/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *