Smack – P’s A Love

psalove_smack_front1-2Sice je koncept webu zaměřenej spíš na metal, proto je trochu nepatřičný, že hned druhá recenze je na grimovou desku, ale co už, jestli má vedle Vladimira 518 a Jamese Colea na český rapový scéně někdo k metalu aspoň trochu blízko, je to Smack. Teda možná si „drzej šmejd“ v djentech a hardcorech zrovna nejede, ale výraz jeho tvorby je třeba mnohem větší temnota, než poslední deska Burzum. To, že Smackův táta byl punkrocker a Smack asi bude po něm, proto střílí bars jako z kulometu a energie jeho songů strčí do kapsy leckterou generic metalcorovou partičku, je holej fakt. Co mě na Smackovi nejvíc baví, jsou dlouhý tracky. Například mě upřímně sere Ektor, kterej je schopnej na track nahrát dvě krátký sloky a tři refrény, kde se neustále dokola opakuje jeden debilní verš. Ale Smack je třída, při poslechu z toho má člověk fakt zážitek a na konci tracku má kupodivu i pocit, že se něco dozvěděl, místo toho, aby se topil v močále plytkejch, rádoby drsnejch vět.

První dva Smackovy počiny, „2051“ a „Hudba pro zmrdy“ mě ve svojí celistvosti jaksi minuly, jak to tak bývá, spíš jsem si najížděl jednotlivý tracky a klipy na netu, tady jsem se však rozhod, že si desku sjedu poctivě celou, hlavně po tom, co jsem viděl epesní cover alba a neméně parádní klip k pilotní pecce „Králové“. Zakladatel projektu Archetyp 51 se očividně zhlédnul v image habsburského monarchy a to je jedině dobře, vytahanejch debilních hadrů už bylo dost!

Album začíná hymnou na děngy „P’s a Love“. Co se tématu týče, jde se tady tvrdě na dělohu, protože jak prej nechceš p’s a love, tak seš píča vole. Royal synťák dokresluje aristokratickou atmosféru, stejně jako klip natočenej v barokním zámečku s kýčovitou výzdobou. Úžasná stavovská výzdoba, kterou by takovej Wiz Khalifa jistojistě ocenil. Rambo je autobiografická skladba o Smackově mládí a životních zkušenostech, což je pohádka, kterou jsme už slyšeli tisíckrát, ale když se k tomu zpívá v refrénu, že ho lidi „maj za MA-GO-RA“ tak je to celkem zábava. Taky se tam hovoří furt dokola, že „roky, roky“, čímž autor nejspíš myslí všechny ty roky, které uplynuly od smrti stařičkého mocnáře Františka Josefa II. Následuje vysmahlý pulzující zlo s názvem „Temno“, kde si na featu jede kdosi s přezdívkou Sifon, což vůbec netušim kdo je, ale představuju si ho jako nějakýho nerda ze Schwarzprioru. Jeho nihil flow je fakt temnota a až mě znepokojuje, jak moc to Sifonovi věřim.

V „Showdown“ pan Smack zaníceně hovoří o pravidlech amerického fotbalu… ne kecam, nemam páru, o čem ten song je, ale sype to a je sranda, jak ostře kontrastujou slova „Český rozhlas“ a „Hugo“ v jedný sloce. Dál tu je „Moshpit“ kde hostuje Discarda, což je zřejmě ten nigga, co tam do toho v druhý půlce něco rozpráví anglicky. Sice se na to asi nedá dělat zeď smrti, ani stompovat, jako dělavál blahé paměti Mič Laker, ale je to dost hard, to jo. Klipovka „Králové“ je takovou sociálně-urbanistickou studií popisující životní podmínky periferního městského regionu Strašnice. Chytlavá věc, při který je mi Smacka až skoro líto, že vyrost v takový svoloči. „My Enemies“ je spíš taková zvukomalba vsázející na absolutní rým, kde se „my enemies“ rýmuje s „mý enemies“. Jo a taky tam cosi blábolí nějakej nigga. Další věc „CZkog“ pojednává mimo jiné o trendech v hudbě a masturbaci. Prej chce spousta lidí bejt Smack ale nikdo z nás se mu zároveň nelíbí. Jasně.

Pak je tu „Jen jeden“, zní to jako fůze songu „Civilizovaná opice“ od Ektora a Smackový pecky „Oheň“. Když se člověk omezuje na tenhle überrychlej přednes, tak občas songy zní podobně no. Za mikrofonem se tady střídá odborník na chlastací problematiku, a sice rapová a lihová legenda Orion. Kupodivu tady ani nezní, jako by měl na žíle čtyři promile. V písni „Zkurvenec“ (ne náhodou se rýmuje s „Koberec“) jako by Smack citoval pasáže z knihy „Long Hard Road Out Of Hell“, kde Marilyn Manson popisuje svoje mladický pártošky s Trentem Reznorem (rozuměj, šňupání koksu z dívčích prdelí). Naštěstí se v dalším songu „Nejedu ballin“ dočkáme pokračování pojednání o míčových sportech. I když je to taky spíš o penězích… asi o tom jak jsou zahraniční fotbalisti silně přeplacený (?)

„Jak nic“ zdobí svojí flow bílej Rus Igor a i když se Smackem mluví tak trochu jeden o voze a druhej o koze, tak mě skladba díky Igorovi celkem baví. „Nikdo z vás“… fajn, nelíbí se ti nikdo z nás, to už jsme slyšeli, stejně jako to, že Smack dřív chtěl, aby ho víc cenili! Tohle povrchní kérování mě už nebaví, přesto jsem se složité vztahy v první polovině písně rozhodl znázornit na přehledném Vennově diagramu (viz níže). Naštěsti je druhá půlka songu tak upřímnej, roztomilej a zábavnej hejt, že by se za to nemuseli stydět ani Supercroo a srdce nejednoho škodolibýho křiváka, jako jsem já, nad tim zaplesá, takže dobrý. Závěrem se Smack zaobírá závažnými otázkami existence a všehomíra v songu „Proč“, aby svoje poznatky vzápětí doplnil výčtem zkušeností, zahrnující návštěvy koncertů Ramones, Kiss, Nirvana a Faith No More. No a nakonec máme šanci slyšet „Temno RMX“, což by asi měl bejt remix na třetí song z desky, ovšem z nějakýho důvodu je to vlastně uplně jiná píseň, no co. Trochu to náladou připomíná track „Bezedná noc“ od Prago Union, ale featující Tchagun fakt neni Kato, ani tamten Sifon. Vlastně týpek hostuje i v songu „Nejedu ballin“, ale sral mě, tak jsem ho schválně nezmínil.

Dle obalu a titulního songu jsem očekával komplexnější desku, když to vezmu zpětně, koncept v tom moc nevidim. To ale nevadí, i Smack místy plácá klasický hiphopový klišé, přesto má co říct, říká toho hodně a to ho spolu s velkym kvantem nápaditejch obratů už dávno v mojí pomyslný stupnici vyneslo na vrchol český rapový scény mezi mohykány z Bigg Boss. Ne všechny songy na desce jsou petardy, jako klipovky (jak už to bejvá), ale musim říct, že tohle se Smackovi fakt povedlo, natočil obsáhlou fošnu, kde si každej může vybrat, co ho baví nejvíc.

Tracklist:
01 – P’s A Love
02 – Rocky
03 – Temno (feat. Sifon)
04 – Shutdown
05 – Moshpit (feat. Discarda)
06 – Králové
07 – My Enemies (feat. Marger)
08 – CZkog (feat. Barns)
09 – Jen jeden (feat. Orion)
10 – Zkurvenec
11 – Nejedu ballin (feat. Tchagun)
12 – Nikdo z vás
13 – Proč
14 – Temno RMX (feat. Tchagun)

Hodnocení: 7,5/10

—–
Hejty od ostatních redaktorů:

10899754_990391850989001_1932346467_nNeměl jsem zrovna nejvíc času, tak jsem si nedal celou desku, ale jen ty dvě klipovky. Řeknu to narovinu, baví mě Smackova flow. Prostě když Smack sype, tak sype dobře a nezní to jako že mu hoří koudel. Zároveň jeho posyp má nějaký obsah, není to jenom vata, takže v pohodě, to mě ba. V „P’s a Love“ se tenhle termín na můj vkus opakuje možná až moc často, ale neva, chápu to. To je jako s reklamama. Když během 30 vteřin slyšíte 12x zopakovat „Alza cé zet“, tak si to prostě zapamatujete. Beat je tam dobrej, text mě baví, flow mě baví, prostě si pustil melodii a dal do toho srdce, tak je to dobrý.

Za to „Králové“ mi přijde jako celkem slušnej kolaps. První půlka mě šíleně nudila. Chápu, že atmosféra má představovat perníkovo-weedovej chill, ale i tak je to hrozně natažený a zdlouhavý. Nehledě na to, že úsek se záběry na obličeje různých lidí, jak odříkávají text, na mě působí naprosto amatérsky, snad jako kdyby to měla být parodie od Lonely Island. Naštěstí celou situaci zachraňuje druhá půlka, kde Smack opět rozjede svojí obvyklou flow. Jen jsem ještě očekával, že se Mražák objeví s nějakou svojí slokou, ale asi tam je akorát kvůli druhýmu hlasu do refrénu, který by tam možná ani být nemusel. Slyšet jen dva songy je asi málo, tak nechci dávat 5 jako průměr dobrýho songu a zlýho songu, protože věřím, že v ostatních věcech je tahle libová flow jako v „P’s a Love“.
Yasir Abasi – 7/10

Průměrné hodnocení – 7,3/10

—–

11 Responses to Smack – P’s A Love

 1. Jakub napsal:

  Prý perníkovo-weedovej chill 😀 😀 je vidět že si dost mimo – ty kritiku 😀 😀

  • Yasir Abasi Yasir Abasi napsal:

   No neasi! Jsem si ten song pustil jenom jednou žejo, takže ve skutečnosti ani doopravdy pořádně nevim, o čem to bylo. 😀

   • Mubarak Okubo napsal:

    Kdybys to poslouchal pozorně, víš, že to je o narušenejch konstrukcích, krematoriu a vánočních dárcích!!

 2. Šerif Lobo napsal:

  ok posloucham metal od dětství – kvanta kytarovejch věci i ty co se objevují tady na webu, ale tahle recenze je úlet.. sice krása žes pocenil, protože mam grime i smeka rád, ale pro příště bych doporučoval se trochu o tom žánru učit než začneš psát recenzi, „ten nigga“ discarda lol a nebo marger, vždyť to jsou grime základy ne.. a sifon není „kdosi“ ale jeden z průkopníku českýho „rapu“, doporučuji sledovat W.W.W. neurobeat.. no přečet jsem půlku a stačilo, ale cenim za snahu i celkem sloh skill a různá přirovnání, ale když vidim takovovou recenzi přirovnal bych to k spocenýmu diehard metalákovi co objevil rap před tejdnem, když si pustil psh jen protože někde viděl Vladimíra ve slayer triku.. peace

  • Mubarak Okubo napsal:

   Co je špatnýho na tom, objevit rap před tejdnem? Objevil jsem ho v době, kdy mi něco řikal, a ne v době, kdy mi bylo třináct a poslouchali to mý vrstevníci, protože jim to přišlo drsný. Tenkrát jsem byl totiž spocenej a poslouchal jsem metal, protože mi to přišlo drsný. Pokud chceš seriózní a objektivní recenze, běž na Hiphopstage nebo Refresher, takovejch serverů je kvanta. Taky jsem psal seriózní články na jeden major hudební web, ale víc mě baví dělat si z věcí prdel a podstatou srandy je vždycky něčí debilita, v tomhle případě záměrně naše. Moh bych si dát tu práci, abych si zjistil, že Sifon je týpek z WWW, a suše napsat, že tam hostuje člen legendárních WWW, ale to bych nemoh napsat, že si představuju nerda ze Schwarzprioru žejo. Pokud tě náš koncept, styl, jazyk, drzost a humor baví, tak sem choď častějš a doporuč nás kámošum, pokud to nechápeš nebo tě to nějak uráží, tak máš nepoměrně víc jinejch webů, kam píšou true fans. Nic složitýho.

 3. Šerif Lobo napsal:

  a ten druhej dickhead taky pobavil, prej ,,Jen jsem ještě očekával, že se Mražák objeví s nějakou svojí slokou, ale asi tam je akorát kvůli druhýmu hlasu do refrénu..“ než začnete jakože urážet tak si dejte rovnou facku.. ,,prod.“ v závorce znamená že je to producent, freezer je beatmaker, což znamená že udělal beat, serte na rap kluci 😉

  • Yasir Abasi Yasir Abasi napsal:

   Šerife nezlob se, ale já to tak trochu chčiju. Vrchol mýho repovýho vzdělání je asi takový, že znám a mám rád jednu desku Prago. V klipu na mě bliklo Freezer, tak jsem ho povařil, protože mě to baví dělat. Nesmíš všechno brát tak vážně.

 4. Dummy51 napsal:

  Jestli chceš mít zajímavou recenzi. Něco si o tom nastuduj nebo spíš se o to zajímej. Myslím si, že kdyby si o tom věděl víc není to vůbec špatná recenze. Dá se vidět, že máš v určitejch věcech přehled a slovní zásoba je asi taky tvojí silnější stránkou. Ale piš o tom co víš a bude to celkem dobrý..

  • Mubarak Okubo napsal:

   Moje recenze má bejt zajímavá tim, že schválně drze komentuju i věci, o kterejch nic nevim. To, že se někdo vyjadřuje k věcem, kterejm rozumí, to je přece normální, na tom nic zajímavýho neni. Na velkejch zinech, kam jsem psal dřív, jsem měl třeba rok a půl starý články, který doteď nikdo nekomentoval, tady to visí dva dny a už tu máme tři komentáře… Neber to tak vážně, zasměj se tomu, že jsme magoři, že kecáme píčoviny a přijď si sem občas přečíst zas nějakou jinou ujetou metalovou recenzi na rapovou desku.

 5. krystofpisa napsal:

  Fajn článek, až na tu neinformovanost. 2051 byl až po iscreams, Discarda neni nigga, ale běloch a „ballin“ je slangovej výraz pro něco jako žít bohatý život. Toť pro info.

 6. johny napsal:

  „Rambo je autobiografická skladba…“ hmmmm? kdyžtak Rocky 😀 proto tam opakuje „Rocky, Rocky…“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *