Criminal Colection – Honest Songs

criminal 150Na internetu jsem narazil na informaci, že česká kapela Criminal Colection někdy před tejdnem vydala svoje nový EP „Honest Songs“ a k celýmu EP je jakože klip, ve kterym kapela hraje v blíže nespecifikovaném pokoji, nejspíš příbytku jednoho z členů. Kapela pro mě byla neznámá, což ovšem neni nic zvláštního, stačí se podívat na Bandzone a 40000 zaregistrovaných bandů. Criminal Colection ovšem nejsou uplně neznámí, jak jsem zjistil po prozkoumání jejich sociálních sítí, takže mě trochu překvapilo, že to jméno slyšim poprvý.

Dal jsem se teda do poslechu. Začátek zní dost vesele a já čekal, kdy se do toho začne nejvíc screamovat a stompovat. Nic takovýho ale nenastalo. Já totiž asi o všem automaticky předpokládám, že to je nějakej core, a tak mě ani ve snu nenapadlo, že by se mohlo jednat o pop-punk. Nachvíli mě to teda vrátilo zpátky do mladistvých let, kdy nějakej punk hráli asi všichni a každá ulice měla svojí kapelu, která zpívala o prvních láskách, korupci a korporacích a samozřejmě alkoholu. Já jsem ale zvyklej tohle všechno poslouchat ve špatně nafrázovaný češtině, takže mě angličtina zprvu ohromila, protože tý hudbě dává jakejsi světovej nádech, takže si nepřipadám, že poslouchám Vůni Borovicového Háje, ale spíš All Time Low.

EP obsahuje 4 songy, všechny jsou pop-punk, čili mi přijdou všechny stejný, ale i tak jsem si udělal žebříček. Nejlepší je rozhodně „What Are You Wainting For“, první skladba EPka, která má fakt dobrou letní atmosféru a při jejím poslechu jsem měl chuť jít si dát brko, zajzdit si v bazénu a potom jít sbalit do Bílýho Kamene nějakou nalitou čtrnáctku a pokusit se jí vložit ochablý penis do škvíry. Zakázal bych ale používat věty typu „hearts are broken“, protože to je jako z generátoru náhodnejch textů o lásce a společnosti.

Druhá „Where Are You Now“ se skládá s dobrýho refrénu a vyplňující sloky, docela mě bavila, ale nevim co víc k ní napsat. Ke třetí písničce „Donald Duck and the Supertramp“ ovšem něco napíšu, protože v okamžiku, kdy na začátku začne zpěv, se mi začnou svírat útroby. Zpěvák zde totiž tak podivně kváká, když chce jakože asi trochu křičet, ale zároveň chce zpívat tóny, což ovšem vyúsťuje v takový podivný ujekávání v hlasu Kačera Donalda, jak napovídá název písničky. Navíc to zní jak Lucka Bílá.

Poslední „Feelings“ je v trochu jinym duchu, než ostatní písničky, taková temnější. To je proti předchozím třem poměrně osvěžující a písnička má i dobrý riffy a proudění. Co mě ovšem vysírá je refrén, konkrétně „until i feel more free“, kdy refrén začíná relativně vesele, ale ve 3/4 se riff usere do nějaký nižší tóniny, o což se pokouší i zpěv, ale dohromady to vůbec nefunguje. Na konci se ovšem uděje něco jako breakdown, kdy se za zvuku OUGH začne ozývat dysharmonická kytara a nějaký to nulování. To mě potěšilo, protože jsem to vůbec nečekal.

criminal obr

Jak už jsem psal na začátku, celý video se odehrává v bytě někde v paneláku, takže jestli kluci hráli doopravdy, našli nejspíš po dohrání hovno na prahu. Na zdi jsem identifikoval vlajky Nového Zélandu, Brazílie a Izraele, což mi dohromady moc nedává smysl, z klipu „10 Years“ jsem vyzjistil, že kluci asi možná jezděj na surfu, každopádně mi žádnej z nich nepřipadá ani jako mulat, ani jako hrabivý Žid. Na zdi taky visí něco jako medaile z plavání nebo nějaký jiný blbiny na špagátu. Zhruba kolem 1:50 se ve videu vyskytne filmový trik, kdy bubeník zároveň hraje a zároveň se přitahuje na hrazdě, za což by se nemusel stydět ani Zdeněk Troška. Co mi připadá libový, že v kapele zpívá bubeník, což se jen tak nevidí a na koncertech asi musí bejt nějak vystrčenej vpředu a ne schovanej ve stínu a kouři, protože to by vypadalo vcelku trapně, kdyby se tam kytarista s basákem svíjeli na pódiu a nikdo by netušil, odkud se to zpívá.

Jinak si na toto CD můžete zakoupit za 250 korun, 9 eur nebo 11 srpců a 2 svrčky na kapelních stránkách, popřípadě si k tomu přihodit ještě nějaký jiný serepetičky, jako třeba vinyl. Řekl bych, že vinyl se čtyřma songama je fakt kokotina, ale pak se podívám na stůl a zjistim, že vlastnim 11 malých vinylů alba „Node“ od Northlane, takže si to asi kupte, když z toho budete mít radost.

Tracklist:
01 – What Are You Waiting For
02 – Where are you now
03 – Donald Duck and the Supertramp
04 – Feelings

Hodnocení: 7/10

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Tragédie žen spočívá v tom, že se každá nakonec podobá své matce.“ Oscar Wilde