Shining, Intronaut, Obsidian Kingdom – 13.9.2016, Futurum

shining-150Včera se v Praze konala velice zajímavá událost, kterou byl koncert kapel Shining a Intronaut. Byla am teda ještě předkapela Obsidian Kingdom, ale bohužel jsem si musel jít do Teska koupit párky v těstíčku a u vchodu jsem se dozvěděl že týpci zrovna dohráli. No, ale byla to jenom předkapela, žejo. Já jsem tam šel hlavně na Shining, což je taková podivná kapela, kterou jsem poprvý viděl na Brutálu v roce 2014 a byl jsem z ní uplně vodvařenej, takže jsem si řekl, že jestli tubudou někdy v nějakym klubu, určitě tam přiseru. No a Shining tu včera doopravdy byli, takže jsem tam přisral.

Jak už jsem se zmínil, Obsidian Kingdom jsem neviděl, protože jsem přišel pozdě. Čekoval jsem je ovšem na Jůtůbua vlastně jsem možná i rád, že jsem přišel pozdejc, protože poslechnout si po sobě Obsidian Kingdom a Intronaut by znamenalo, že bych musel jít na hajzl sežrat 6 koulí a píchnout si adrenalin do srdce, abych neupadnul do kómatu.

To mě přivádí k Intronaut. To je kapela, kterou všichni progresivci těžce cení, což na jednu stranu chápu, protože z hudebního hlediska je to fakt libový. Já se je už asi tak 3x snažil naposlouchat a nikdy mi to nevyšlo, protože jsem si po poslechu nikdy nebyl schopnej vybavit zpětně ani jeden song, z čeho jsem usoudil, že kapela není hodna mého poslechu. První písničku jsem kupodivu znal, protože jsem si jí pouštěl i s tim klipem, kde je člověk s delfínoplastikou v hospodě a věděl jsem, že na pódiu se právě odehrává „Fast Worms“. Když jsem tam tak stál a zaznamenával všechny smyslový vjemy, došel sem k závěru, že vim, proč mě to vlastně tak napůl sere. Žánr kapely je post-prog-metal, což přesně vyjadřuje to, co se dělo. Písničky jsou dlouhý, spousta repetetivních pasáží a do toho to se víc nebo míň pochugovává.

Na papíře to zní výborně, ale ve výsledku je to takový napůl k hovnu, protože postmetaly jsou většinou v nějakym lidskym rytmu a riffy jsou poměrně jednoduchý, takže člověk v klídku poslouchá a noří se u toho do hlubin. Tady se ovšem systematicky něco měnilo a djentovalo a tak vůbec se do toho blbě nemrtvě pokyvovalo, jako se to na postech dělá. Nebyl to prostě ani djent, ani temno, takže to bylo sice na poslech fajn, ale ve výsledku se mi chtělo trochu spát a srát naráz. Asi bych ocenil víc zpěvu, protože těch pár vteřin, kdy se v písničkách zpívalo bylo většinou fajn, ale celý to byl doplněný sedmi minutama honiteb, přitom ten zpěv byl ale fakt fajn a myslim, že by ho spousta písniček snesla víc. V tomhle byla libová písnička „The Pleasant Surprise“, kde se zpívalo poměrně dost a kde se navíc neustále dost agresivně ušukávalo a já z toho měl fakt radost. Bohužel mě následujících 5 songů vkoplo zpátky do letargie a ke konci už jsem se nemohl dočkat, až přijdou na řadu Shining.

Ti na řadu přišli, navíc přesně podle rozpisu, za což chválim všechny, co s tim měli něco společnýho, protože to se často nevídá. Podle složení publika mi připadalo, že pro spoustu lidí byli headliner spíš Intronaut, protože před pódiem bylo fakt hodně místa, což mě sice na jednu stranu těšilo, protože mě sere se mačkat se spocenejma lidma na zapařenym místě víc, než je nutno, stačí, že jezdim metrem. Shining jsou ale fakt rytmická náserová kapela a asi tak v polovině songů se někde řve „hej hej hej“ a tak, takže bych čekal řádnej pit a nadržený masy fanoušků v popředí, který si chtěj zaskandovat na svojí oblíbenou kapelu. Takovejch nás tam ale moc nebylo, takže jsem se akorát bezpečně svíjel na vlastním místě v předních řadách a snažil se nedostat windmillem od metalisty u pódia.

Shining začli zvostra songem „I Won’t Forget“ a já si letmo vzpomněl, jak jsem byl unešenej tenkrát na Brutalu. Tohle bylo ovšem ale zcela něco jinýho a po jedný minutě jsem shledal, že je asi jen málo kapel, který by se vyrovnaly Shining naživo hudbou i show. Zvuk byl perfektní, pan zvukař se činil a narozdíl od Intronaut bylo všechno relativně vyvážený a neslyšel jsem jenom bicí a basu. Jako druhej přišel song „The One Inside“, což byl totální mega náser a já měl co dělat, abych si nevykloubil hlavu, protože celej song je totálně houpavej a krásně se do něj hází hlavou, stompuje a hrozí.

Jsou 3 druhy kapel, jedny zní live uplně hovnově nebo alespoň ne moc dobře, což je velká spousta kapel, potom kapely, který zněj identicky na desce i live, což jsou třeba Leprous nebo Port Noir. No a pak je tu třetí druh, kterej zní líp live než na desce. Po včerejšku sem můžu směle zařadit Shining, protože zmíněný písničky „I Won’t Forget“ a „The One Inside“ jsou sice výborný, ale naživo se jejich faktor libangu třeba třikrát zvyšuje. Fakt mě mrzí, že tam nebylo víc lidí, nebo alespoň nebyli víc nachumlaný vepředu, protože k tomu všechny okolnosti vybízely a hlavnímu týpkovi to podle mě bylo trochu líto.

Každej song do jednoho byl fakt libovej, teda možná kromě „House Of Control“, kterej při poslechu vždycky přeskakuju, protože mě sere, ale live měl taky něco do sebe a vlastně se tam i hodil, protože to byl chvilkovej prostřední oddech před zbytkem následujcích náserů. Celkově byly zahraný asi všechny nejlepší songy z posledních třech alb, včetně nejnovějších „The Last Stand“ a „Last Day“ nebo finální „The Madness And The Damage Done“, kdy během finálních pekel, odehrávajích se v části písničky, seskočil frontman do publika a pařil v kroužku asi tak třech moshujících lidí. Taky se mi líbí, jak má kapela jednoduchej sladěnej úbor černejch košil, což ihned minimálně dvakrát vylepšuje image kapely na stagi, narozdíl od nesourodejch skupinek týpků v tričkách jejich oblíbenejch kapel. Holohlavej kytarista s knírkem navíc díky tomu vypadal jako někdo, kdo přesně ví, jakej tlak je potřeba vyvinout skalpelem, aby se rozřízla lidská pokožka a jak způsobit bolest bez viditelného poškození na těle.

Můj finální verdikt tedy je, že to bylo kurevsky výborný a jestli chce někdo vidět, jak by měly vypadat live koncerty, ať si zajde někam na Shining, protože potom mu budou krabující týpci a homoušský zpěváci, co furt šahaj na neviditelný sklo, připadat jako ta nejtrapnější věc na světě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *