Severals – Deadly Light

severals-frontHudba, stejně jako všechny ostatní trendy, přichází a zase odchází ve vlnách. To, co bylo cool pět let zpátky, je dneska totální průměrnej rubbish, zatímco to, co bylo cool před deseti lety, se vrací zpátky na scénu. Pokud bych teda já chtěl založit metalcorovou kapelu, něco ve stylu Parkway Drive Revival, počkal bych pět let, až to zase bude v módě, abych tim jakože udělal co největší retro hype . Proč se o to někdo pokouší už / až teď, to je mi tim pádem skutečně záhadou.

Před nějakou dobou se ke mně dostalo, že v Plzni se formuje nová kapela, která obsahuje jakási rezidua z post-hardcorovejch Minute Of Fame. Co si pamatuju, tak to bylo docela dobrý. Teda dobrý, v roce 2012 to bylo dobrý. Čekal jsem, že by to mohlo bejt dobrý i teď. No takhle, jmenuje se to Severals. Co přesně to znamená, to se mi nepovedlo vyluštit. Several přece znamená v angličtině „několik“, žejo, ale proč je to v plurálu, to mi není zcela patrné. Teda je samozřejmě, prostě tak se to v metalcoru a džentu dělá žejo, vezme se totálně random anglický slovo a přidá se koncovka „-s“, jakože to je v množnym čísle. Je to zakyslý klišé, ale prosim, nějak to k tomu stylu patří, nicméně by bylo tak trochu na místě, použít aspoň substantivum, který je počitatelný. Nebo aspoň substantivum a ne neurčitou číslovku! No zkrátka jestli někdo pojmenuje v roce 2016 svojí novou metalcorovou kapelu slovem Severals, tak to naprosto smrdí průserem, pardon, nedá se nic dělat.

Tenhle tejden teda tito Severals vysrali do éteru první singl s názvem „Deadlys Lights v podobě ani ne lyrics videa, ale prostě písničky na jůtabu (ve videu je obal desky, přes něj se pohybujou nějaký stíny a šmouhy a v pozadí chodí rozmazaný lidi někde na nástupišti na nádraží nebo co, přičemž na tom všem pevně hřaduje minimalistický logo kapely). Vizuálně teda nic moc, když si vzpomenu na 80’s a 90’s, na loga brutálních death metalů, norskejch blacků nebo špičatejch zkosenejch džínovejch thrash metalů, tak se mi chce brečet, když vidim logo Severals. Jestli tadyten trend zjednodušování a zhipstřování log kapel bude pokračovat, nepřekvapilo by mě, kdyby Severals měli na příští desce místo loga prostě jenom jednobarevnej obdélník. Proč se srát s písmenama žejo.

Co se týče samotný písničky, musim říct, že to znělo zpočátku velmi slibně. Prvních dvacet vteřin songu probíhá nějaká deklamace v takovym tom emáckym naléhavym tónu, což mě navnadilo na nějaký moshe a zla, který následujou vzápětí. Nebo ne? Hm. Tak prej ne. S dvacátou sekundou, dámy a pánové, ten song začíná bejt sračka a (spoiler alert) sračka to je až do konce. Ne že by snad Severals složili nějakej úplnej průser, to bych zas netvrdil, nicméně furt posloucham jeden a ten samej metalcore nasáklej chugama. Už Niccolò Machiavelli ve svém spisu „Vladař“ píše: „Stagnace v době pokroku je pohybem vzad, proto kdo hraje metalcore ještě v roce 2016, nechť se radši oběsí, je to hanba!“. A z klasiků bychom si měli brát příklad.

Je to průměrnej song, od týhle kapely jsem upřímně čekal víc, co mě však skutečně a výslovně sere, je zvuk toho singlu. Jakoby podívali se Severals vůbec do kalendáře? Respektive za posledních deset let vzniklo dost djentovejch i metalcorovejch nahrávek ne? Tak proč kytary zní jako z Guitar Rigu 5? Přísaham, že bych nahrál lepší kytary i s freeware pluginama z KVR Audio. On je problém trochu v tom, jak je ten song schizofrenní, půlka jsou metalcory s takovym tim post-hardcorovym nádechem a druhá půlka jsou rádoby djentový úšuky. Hodně rádoby. Nicméně zvuk kytar je nastavenej právě směrem na ty újeby a ve zbytku songu to zní prostě kokotsky.

Újeby zní dobře, ale ty jsou zase naopak naprosto hloupý a primitivní, speciálně v části okolo 2:30. Hele kdyby existovala škola djentu v českym vzdělávacím systému, tak by se chugy z 2:30 učily ve školce hned po tom, co se děti naučí poznávat různý ovoce. Trochu jsem si řikal, že jsem po čtrnácti hodinách v práci možná trochu hluchej a že bych teda nerad songu křivdil. V druhym okně jsem měl otevřený Hacktivist s Roughtonem Reynoldsem na featu a hádejte co? Znělo to bezvadně, samozřejmě. Nic naplat, prostě je rok 2016, super kytary se daj udělat i s freewarovejma programama, tim spíš nechápu, proč „Deadly Light“ zní tak, jak zní.

Abych to teda shrnul, song neni vyloženě špatnej, ale zase neni tak dobrej, abych si ho někdy pustil znova. Je teda průměrnej, jako když tiskne. K tomu ten zbytečně hnusnej zvuk kytar. Čísla hovoří jasně, když odečítáme od průměru, tak se dostáváme do podprůměru. Protože ale nejsem úplnej čůrák, tak velkoryse přiznam „Deadly Light“ zase nějaký bodíky nazpět, protože je to první singl a myslim, že to má potenciál bejt DOCELA dobrý naživo. I tak je to docela tristní, kdyby to byla deska, udělil bych jí pod recenzí hodnocení 4,5/10, ale deska to neni, tak to pod článkem hodnotit nemůžu. Hej ale vlastně jsem tady šéfredaktor, no ne? Můžu si tady dělat co chci. Takže fuck off, tady to je!

Hodnocení: 4,5/10

4 Responses to Severals – Deadly Light

 1. Homer napsal:

  Severals – v plurálu někteří.. Což asi většina pochopí, ovšem až na autora, který se marně snažil rozluštit to „s“, ale to jenom přidává k celkovemu dojmu tehle „recenze“. Koukal sem i na text songu Deadly light, asi narozdil od autora, a song je o lidech, kteří si nevšímají okolního světa..asi…ale pokud ano, tak i to podporuje ten název.
  A pak to s srovnávání..jestli tohle dokáže někdo srovnávat s PWD tak jenom protože mu po večerech strká rohlík s medem mamka do zadečku. Takový člověk by se tohohle žánru hudby měl dotýkat jenom koštětem, aby od něj něco nechytila.
  A autor očekává od kapely modernost ale na druhou stranu chce aby měla trashový logo ze 70tých, i když nic takovýho nehrajou, a očekává pekla, moshe, breakdown za breakdownem apod. což hraje strasne kapel a tahle zrovna ne.

  Jinak zvuk není moc dobrý, ale je to první singl. Snad se příště polepší. Takže alespoň v něčem měl ten kdo vyndal tuhle sračku který říká „recenze“ z pusy pravdu..

  Díky tomu jak si autor nasral do huby musím bohužel hodnotit takhle:
  Celkově hodnotím článek 6/10

  (Původně to bylo 5/10 ale bodík sem připsal za tu odvahu přiznat, že autor nepochopil anglický název.)

  Myslím to asi tak stejně subjektivně jako autor tenhle článek. 🙂

  • Mubarak Okubo napsal:

   Dík za lingvistickou vložku, škoda že se sereš do něčeho, o čem nevíš vůbec nic. Neva, ještě jednou ti to zopakuju. „Several“ vyjadřuje v angličtině počet a znamená to „několik“, takže ne „některý“ ani „někteří“. Je to víc než „some“ a míň, než „many“. Synonymum je „few“. Žádný „fews“ ani „manys“ ani „somes“ a rozhodně ani „severals“ v tomhle smyslu neexistuje. Ovšem pokud budem chtít jít do důsledků, ve starý angličtině existovalo slovo „several“ i jako substantivum a znamenalo to něco jako „statek v osobním vlastnictví“. V týhle formě by se to dalo použít jako plurál, až na to, že se jedná o archaismus, respektive už dávno v angličtině nepoužívaný slovo, patrně proto, že nejspíš odkazuje k nějakým feudálním vazbám. Je to tak zaniklej výraz, že ho z prvních deseti výsledků na googlu zmiňuje jenom jeden odkaz, kterej to slovo právě popisuje jako nepoužívaný. Je to tak zaniklej výraz, že ho google ani neumí přeložit. Prostě je to neexistující slovo, proto člověk při zadání „severals“ do googlu z deseti výsledků dostane tři, který odkazujou přímo na kapelu a zbytek, kterej odkazuje na odkaz „several“ v singuláru. PROSTĚ KURVA ŽÁDNÝ SEVERALS NEEXISTUJE!!! A jestli mi ty nebo někdo z tý kapely chce tvrdit, že jméno tý kapely pochází ze starejch britskejch zemskejch knih a že pojmenoval svou kapelu podle staroanglickýho slova označujícího jednotku lenního systému, tak se mu vysměju a následně i vychčiju do ksichtu. To jenom tak aby bylo jasno po jazykový stránce.

   Jinak si to přečti ještě jednou, nikdo nechce, aby kapela měla thrashový logo, tim spíš ze 70. let, když tenkrát ani žádnej thrash neexistoval. Vim, že ti to s tou angličtinou moc nejde, takže „trash“ je „odpad“, s metalem to nemá nic společnýho. Tak pro příště, jó?

   No a to tvoje hodnocení. Hele oukej, hodnoť si jak chceš, od toho tu ty komentáře jsou, ale věz, že z toho my tady na prdel nepadáme. Dokud nenatočíš hodinový video na Youtube o tom, jak je ten článek hroznej, což už se nám jednou stalo, tak to tady na Nolly.cz fakt nikoho nevzruší. Laťka je nastavená vysoko no.

 2. Homer napsal:

  Jéje, to je breku… na určitých místech se severals používá hovorově, ale to je jasný, že nenajdeš ve článcích na wiki, i když na netu se dá najít pár míst kde někdo píše severals.. ale nevím jak to kapela myslela, na druhou stanu proč by si nemohla vytáhnout nějaký starý slovo, který už se nepoužívá, nebyla by první ani poslední, i když pro vás asi nemožná věc. Asi by bylo pro kapelu blbý kdyby po zadáni jména do google vyběhlo 10k jiných odkazů, ne? Ale o tom se nebudu přít, to ví oni..

  A jaký chceš teda aby měli logo..? Narážíš, že chceš aby nehráli to co před nima hral už někdo jiný ale zmiňuješ starý loga.. takže jako hudba má postupovat dál a vizuály se měnit nesmí.. ?

  Ne to si nemyslím, že by jste si z toho hodnocení měli něco dělat, přece ani z vás si nikdo nic nedělá. Teda prý tady někdo srandu, ale to taky nemůžu soudit, nečetl jsem tolik článků na Nolly.cz, ale nechám si od ostatních doporučit, prý to stojí za to.

  • Mubarak Okubo napsal:

   K tomu logu… nejde o to, dělat to samý, co někdo předtim, jde o to, že ty loga jsou všechny rádoby minimalistický, ale ve skutečnosti jsou akorát odfláklý. Hej když si založíš kapelu, nemůžeš čekat, že tě někdo bude brát vážně, když uděláš minimalistický logo, což je trend posledních pět let, dáš si název se „-s“, což je taky trend posledních pěti let, a nakonec nahraješ song, kterej zní jako nekoherentní mix dvou stylů, který jsou populární posledních deset let. Sorry, tohle nejde brát vážně, ta kapela buď nemá žádný ambice anebo neni schopná na scénu přinést jakoukoli invenci. Každej má právo hrát, co chce, ale pokud vaří furt z těch samejch ingrediencí, jako miliarda kapel před nima poslední dekádu, tak nemůže čekat vyšší, než průměrný hodnocení. Je to dobře složený, zahraný a celkem průměrně nahraný, ale to dneska umí každej, kdo má Cubase a Guitar Pro. Pokud chceš s kapelou víc, než 5/10, musíš předvést něco trochu zajímavějšího.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich