AT•LANTIS nominovaní na Objev roku… bohužel jen na Nolly.cz

cdTo my si tady vždycky najdem nějakýho obětního beránka. Dlouho to byli Attack The Hero, částečně John Wolfhooker, ale o nich toho padlo už dost a opakovaný vtip přestává být vtipem. Zkrátka to chce někoho novýho, koho budem šikanovat a brát mu svačinu. Snad sám Nolly ovšem asi vystoupil do nějakýho svýho židovskýho nebe a seslal nám na zem projekt AT•LANTIS. Díky, toda, šokran!

Když jsem byl o něco mladší a světem frčel metalcore a různý corový odrůdy, bylo tady pár mladejch kapel, který hráli něco okolo týhle hudby a vypadali dost nadějně, že by jako mohli něco dokázat. Pamatuju si taky, že kdysi proběhlo nějaký „Young Blood Invasion Tour“, kde tyhle kapely hrály. Byli to: Saved By The Fortune, Attack The Hero a Shiro Ame. Jednou jsem na tom dokonce myslim byl a přišlo mi to tenkrát fakt docela cool a nadějný. To jsem byl ještě malej corař ve vanskách, ale dnes je dnes a metalcory jsou tytam. Možná si řikáte, kde všechny tyhle kapely jsou. No a protože já jsem takovej archivář, řeknu vám to. Některý hrajou, některý pozměnily sestavu, jiný se rozpadly a jejich členové makaj na jinejch projektech. Pojďme si to tedy shrnout.

Saved By The Fortune – občas někde zahrajou, sem tam něco vydaj, bohužel žádnej extrovní fame, zmařenej potenciál.
Them Darned Teenagers – DJs na afterparty po Skrillexovi, což je pecka.
Attack The Heroenough said, hráli tam uplně jiný lidi, pak zas jiný, pak zas jiný a nakonec zas jiný, urputně se ovšem drží a tryhardí, i když to saje čim dál tim víc.
Smuteční slavnost – hodnej blackmetal pro hipstery, kde zpívá ten největší kretén český corový scény.
John Wolfhooker – největší střelci z celý týhle skvadry, ale o tom tu melem furt.
Aviator Guitars – high-endový custom kytary, neasi, tim se narozdíl od špatnýho metalcoru daj vydělat nějaký šekely.
Nias – nahráli jeden song, zahrál jim do toho sólo Tomáš RAclavský a šmitec.
Define Me – nuda, vždycky když něco vydaj, tak se nám o tom ani nechce psát.

No a pak tu máme AT•LANTIS

 atlantis-obr2

Jak jsem již řikal, metalcore je passé, dneska frčí djent. To by v tom byl čert, aby se někdo z výše jmenovaných nepustil do djentu, že? Naštěstí nám tu ještě zbývá poslední mohykán Martin Lanta, muž, který si jako svůj pseudonym zvolil umělécké jméno „Lantis“. Jak nápadité. Člověk by tedy čekal, že když takovej člověk zakládá kapelu, že se bude jmenovat něco jako „Martin Lanta Band“ nebo „Lantis & Sons“, ale ne, Martin Lanta pojmenoval svůj projekt velkolepě: AT•LANTIS. To jako „Atlantida“. Nebo taky „v Lantisovi“.

Tak trochu chápu Lantisův záměr. Shiro Ame zdechlo, týpek byl basák a celou svou krátkou kariéru v Shiru Ame trpěl jako Češi pod Rakouskem-Uherskem, protože basáci jsou holt otloukánci a slouží v kapele akorát k posměchu, pak nahrajou na desku svojí stopu a vzteklej Hetfield s Larsem jí zase smažou, protože prostě nejste a nikdy nebudete Cliff. No holt řehole. Tak já si založim vlastní kapelu a všem vám ukážu! A nejen, že tam budu hrát na basu, ale budu hrát na všechny nástroje! Jo! A víte, na co nejvíc? Na kytaru!! Dosud jsem se jak vocas plácal někde vzadu s basou a Čupka s Rissawegem mi sebrali všechny děvky v prvních řadách, ale tomu je teď na čase učinit přítrž!

Ne že bych to na tu kytaru zas tak dával, jsem přeci jenom basák, takže žádný velký honitby. Stačí nějakej groovy djentík, žádný šílený přehroty a tosinstva. No ale ještě by to chtělo nějak nahajpovat. No jasně, moh bych v tý kapele i zpívat. Koneckonců je to moje kapela, můžu si v ní hrát co chci, klidně všechno najednou, když budu chtít. Ale zas teda moc dobře zpívat taky neumim, tak by to chtělo někoho, kdo mi s tim pomůže. Ale jako jenom s něčim, třeba s půlkou, já chci samozřejmě zpívat, jenom to prostě neumim tak dobře.

No a tak nějak, ladies and djentlemen, vznikla kapela AT•LANTIS.

Tak ale teď vážně. AT•LANTIS vydali první klip “Sám proti všem” cca před půl rokem. Myslel jsem zprvu, že to je nějakej sranda projekt a že to nikdo ani nemůže brát vážně, tak jsem se tim ani moc nezabejval. No jenže je tu další video, jmenuje se to “Hranice strachu”. Takže popořadě. Já mam djent rád, jenže v poslední pětiletce se plnil plán asi na 1200%, takže jsem to v podstatě kvůli nadbytku materiálu přestal poslouchat, až na pár kapel. Dělim je podle vokálních projevů: kde se zpívá čistě (Periphery), kde se zpívá operně (Circles), kde se bleje (Lifeforms), kde se nezpívá vůbec (Sithu Aye) a kde se rapuje (Hacktivist).

Ostatní djenty mi přijdou více či méně podobný a neposloucham je, protože na to nemam čas. Posledně jmenovanou kapelu poslouchám v podstatě jenom proto, že se tam rapuje do djentu a mně to přijde dost ojedinělý a zajímavý. Ono to je dost ojedinělý a zajímavý, takže byla jen otázka času, než to někdo napodobí i u nás. Tohoto nelehkého úkolu se zhostili AT•LANTIS, což je teda již zmíněný Martin Lanta a raper Joe Handaxx. K novýmu singlu tedy existuje i klip, který je zde.

Takže postupně. Po hudební stránce bych tomu vlastně ani nic nevytýkal. Jak jsem již psal, je to takovej emmurovitej groovy djent. Slyšeno sice tisíckrát, ale v Česku zase až tak moc ne, takže nou problém. Produkce je taky oukej. Žádnej zázrak, přeci jenom stačí stáhnout pár free pluginů a impulzů a bedroom djent je na světě, ale ostuda to taky neni, prostě je to v pohodě. No a pak tady máme to, co mělo nejspíš kapelu vymezit a odlišit, a tím je ten hlasovej projev.

Je tam teda nějakej ten Handaxx, kterej na mě působí jako Hades kříženej s Jamesem Colem, což na papíře zní dobře, v reálu mě to zas až tak nebere, ale za to Joe Handaxx asi úplně nemůže, prostě mi jeho projev moc nesedí, i když technicky je to vlastně oukej. Rozhodně asi 1.000.000x víc oukej, než Martin Lanta. To, co předváděl v “Sám proti všem”, bylo naprosto na hraně zdravýho vkusu, týpek mává rukama ve vzduchu, vyřvává: “Seš sám proti všeeeem, tak musíš z toho veeen, vem znovu ten deeen, kdy jsi našel svuj seeeen” (chápete, prostě nicneříkající wannabe motivační random kecy), jindy s podivnym, rádoby drsnym tónem v hlase rapuje a do toho se prolínaj záběry pářících se velryb. Excelentní.


V Hranici strachu” se ovšem děje něco naprosto nepopsatelnýho. Týpek (ten Lanta) jakymsi kvílivym screamem nesrozumitelně syčí několik taktů, což má bejt velevážené obecenstvo jakože refrén. Nebejt pod videem text, tak vůbec netušim, co se mi ten člověk snaží sdělit. Jo, text. Singl se jmenuje “Hranice strachu” a text je tim pádem o strachu. O tom, že každej má strach, ale neměl by ho mít, o tom se nám snaží Lanta s Joem Handaxxem ve čtyřech minutách přednášet. Oukej, já vim, že to je těžký. Rap má obvykle asi pět témat: dissy a pochcávání ostatních, reprezenty a machrování, sociální témata a občas něco vtipnýho, motivačního nebo songy o píchání, kurvách, chlastu a párty. Džent zas pojednává většinou o tom, jak se monolity pohybujou podprostorem a planety kolidujou s pulzarama. No tak tohle je něco mezi tim a totálně mě to nudí.

Vlastně když se zamyslim, dost brutálně mi to připomíná Dolores Clan, na který jsem tady kydal tyranosauří hovna už minulej tejden. Ano, možná si řikáte, že když přirovnávam Lantu k Noidovi a Dolores Clanu, tak musí bejt AT•LANTIS fakt tristní záležitost. A ona je. Celý to dokresluje vizuál toho klipu, kterej na mě působí, jako že mělo jít o nějakej Řezník rip-off. Je to o tom, že Joe a Lanta jezděj po krajině v offroadovym pickupu a na korbě vezou mrtvoly v pytlích. Jezdí celej den a když se setmí, tak je pohoděj v lese.

Ano, přesně takhle bych se choval, kdybych někoho zajebal. Jezdil bych s tou mrtvolou na korbě po městě a po okreskách, načež bych jí někde pohodil u cesty. Určitě. Z nějakýho zvláštního důvodu, kterej moje interpretační klíče nebyly schopný dešifrovat, jsou ty mrtvoly v lese taky Lanta s Handaxxem (!) a v prostřizích mezi ježděním v pickupu jsou záběry na ně, jak s ne moc přesvědčivym makeupem leží v lese v pytlích a recitujou svou část textu. Jo a maj bílý čočky na očích, protože to se mrtvolám přece děje, když zdechnou, zbělaj jim duhovky. No fakt! Nebo vy jste nikdy nebyli na pohřbu, že to nevíte?landa

 

Martin Lanta a jeho pokrevní bratr Daniel Lanta

No a v tenhle moment přichází ta největší obskurnost tohohle počinu. V tom, co má bejt refrén, se Lanta s čočkama a ksichtem potřísněnym umělou krví epilepticky svíjí a do toho chrčí ten svuj jakože scream, kterej dle mýho tipu vzniknul tak, že Lanta, kterej screamovat neumí, to prostě nějak namluvil nebo hlasitě nahulákal a pak na to nakydal kilotunu distortionu, a proto to zní jako totální sraní. Takovej malej producentskej faul prostě. Celá tahle scéna, která se opakuje asi ve třetině klipu, je totální bizár. Jestli tohle má diváka vyděsit a naplnit význam pojmu “Hranice strachu”, tak by se ten klip spíš měl jmenovat “Hranice hanby”, protože to je jedinej pocit, kterej z toho mam.

Určitě znáte takovej ten feeling, jako když koukáte třeba v telce na Superstar a je tam někdo z Hvězdný pěchoty. Vy na to vejráte, chcete se studem propadnout, rudnete až na prdeli, zakrejváte si oči a máte chuť toho cizího kokota v televizi bombovat nukleárníma náložema nebo mu při nejmenším roztříštit lebku dálkovým ovládáním, jenom aby proboha přestal s tou veřejnou trapností. Jo, tak nějak takhle stydno mi je, když vidim a slyšim Lantu dělat to, co v tom klipu dělá.

Takže verdikt? Hudebně to má potenciál a i Joe Handaxx má potenciál dostat se s touhle kapelou z průměru, zvlášť s tou výhodou, že jsou v podstatě první, kdo tady tuhle hudbu dělá. Ale pokud se Martin Lanta neustále bude srát do vokálů a předvádět tyhle ostudný pokusy, kterejma si stejně akorát laská pinďoura, tak AT•LANTIS bude pořád jenom podprůměrnej hnědel, kterej je tak akorát k smíchu. Nicméně jsem rád, že je to takovej shit, protože shity tenhle web živí, takže jen houšť, těším se na novej klip AT•LANTIS, už aby to tu bylo!

PS.: Ty magoři to prodávaj i na tričkách!!!

lanta-tricka

3 Responses to AT•LANTIS nominovaní na Objev roku… bohužel jen na Nolly.cz

 1. Hans napsal:

  Pět let tomu jsem měl zafixováno, že už jen označení „djentová kapela“ byla jakási značka kvality sama o sobě. Nicméně to co poslední dobou slýchám (zde není výjimka) prcání 2 tónů (prázdné struny a 1 pražce, páč struna méně než-li 0.666 is not djent enough, tak je používat nebudem) do 4/4 taktu mě už fakt hrozně mrdá.
  PS: oukej – 1:48 je v Hranici strachu je jeden Gojira slide k dobru věci

 2. Filip Grznar napsal:

  Co se týče Smuteční slavnosti – jestli to mel bejt hejt na Raddyho, tak ten už v kapele dávno není. Byl vyhozen. Než budete psát další články, které by se dali pripodobnit kundim prdum Mubarakovy mámy, tak si laskavě zjistěte informace. K Lantisovi – Je to vyhlasenej píčus, takže se zbytkem tyhle kočičí blitky souhlasím.

  • Mubarak Okubo napsal:

   Dobrá, píšu si, ve Smuteční slavnosti teď zpívá Filip Grznár. Dík za aktualizované info.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *