Severals hrajou živě, ale vlastně jen ve studiu

16830839_388264641547271_2726278808007425509_nDneska budu zlej, dneska budu zlej, obličejem na zem a prdel nahoru dej. Obrazně řečeno. Nechápejte mě špatně, jsem taky jenom člověk, prostě jsem dneska měl blbej den v práci a nic mi nedělá větší radost než svoje chmury a smutky vylejt do článku na Nollym. Prostě v takovym okamžiku se mi radši vyhněte. Obrazně řečeno. Stačí, když v takovýhle dny nebudete vydávat desky, klipy ani singly. No ale to byste nesměli bejt Severals.

Při zjištění, že Severals dneska vydávaj klip, jsem si vzpomněl, že jsem na ně kdysi už cosi kydal. Musel jsem si tedy tady na stránkách najít vlastní článek a co hůř, musel jsem si ho celej přečíst, abych se rozvzpomněl. Psal jsem tam mimo jiný, že to je průměrný a že bych si Severals asi znova nepustil, přičemž toto proroctví se očividně vyplnilo, zapomněl jsem, že existujou. Dnes se mi to teda zjevilo na sociální síti, takže jsem zbystřil a dal play.

Ocitáme se ve studiu, kam přišla parta corařů ušukávat na superstraty. Už minule jsem si dělal srandu, že metalcore už neni cool a zároveň ještě neni dost retro na to, aby byl cool znova, takže je na pováženou a působí snad až trochu směšně, když si dneska někdo tvrdě jede v metalcoru a všim tim okolo. Proberem si nejprv vizáž. Máme tady kytarovou sekci, což se rovná tři lumberjackové v košilích. Jeden z nich má plnovous, dva z nich maj nakroucený kníry, basák má manbun z dlouhejch vlasů. Hej kdy asi tak naposledy bylo cool bejt hipster? 2014? No jenže ono už neni 2014.

Pokud budem chtít jít ještě dál do historie, tak bubeník má v-neck a obligátní tunel, což považuju skutečně za jeden z těch nejvíc odpudivejch reliktů dávnejch metalcorovejch dob vedle komiksovýho goru na pastelovejch tričkách a krabování na podiu. Navíc je bubeník tlustej a vypadá jak něčí fotr, což teda nebejval, když jsem ho viděl naposledy osobně. To bylo taky v roce 2014, kdy byl ještě populární metalcore a Suicide Silence nehráli depresivní nu-metal. No prostě všechna sláva, polní tráva a kde že loňské ledy jsou.

trička

Ohavnost.

Co se týče zvuku, tak přiznávam, že jsem si nevšim, že to je nahraný jakoby naživo. Pro debily je to napsaný ještě na konci klipu přímo ve videu. Když tak nad tim přemejšlim, kapela určitě nepočítala s tim, že je někdo dement a nepřečte si to v názvu videa. Prostě to tam dali jako omluvu. „Sorry, to, co jste teď slyšeli, zní jako sračka, ale my za to nemůžem, bylo to nahraný live ve studiu!“. Ono to v tom videu neni moc vidět, jsou tam hlavně záběry na ksichty corařů, ale skutečně to je nahraný přes ampy, boxy, mikráky. Tady to ovšem musim trochu pocenit, ač jsem to neměl původně v úmyslu, ale pokud to neni nějakej ojeb jako Yasirův track „Můj názor“, tak to muselo bejt zahraný přesně jak debil, protože v tomhle aspektu to fakt zní jako studiová nahrávka. Hrát přesně je dobrý, to se vždycky hodí.

Výslednej zvuk stojí za hovno, to můžu doložit tim, že když jsem si šel pustit Severals, musel jsem kvůli tomu přerušit poslech desky „Eternal Enemies“ od Emmure. To je zajisté zvukově úplně někde jinde, Severals proti tomu zní jako průjem. Ale jasně, víme už, že to je nahrávka ze studia. Ale počkat, tady mi něco nehraje. Takže týpci šli do studia, aby tam zapojili svoje modelingový ampy za několik desítek tisíc korun, pak to vyvedli do boxů a znova to zaznamenali na mikrofon, aby to ve výsledku znělo tak, jak to zní??? Oukej, inovativní postupy jsou důležitý, takřka esenciální, pokud máš sebedestruktivní sklony a chceš v dnešní době prorazit metalcorem, ale nejsem si jistej, jestli tohle je zrovna ta cesta. Nejsem expert, toho Kempera doma nemam, ale nebylo by kurva jednodušší zapojit to do toho, naštelovat tam preset „5150 djent-core Ola Englund 5.4“, nahrát to do linky a pak se prostě v klipu jenom natřásat v dřevorubeckejch košilích? Asi nebylo, Severals jsou totiž real. Fajn, ale Joey Sturgis z toho teda zrovna nesmrdí.

No a co se týče songu jako takovýho. No nebudu to rozebírat do podrobna. On to vlastně ani metalcore neni, týpci tak jen vypadaj. Spíš takový progresivní post-emo. Asi by mě to bavilo, nebejt toho zvuku a hlavně (!) nebejt toho zpěvu. Pustil jsem si to fakt hodněkrát a časem se na ten nalomenej jekot dá částečně navyknout. Ale ten začátek? Připomíná mi to zhudebněnou scénu, kdy si Kačer Donald koupí tři klece na kanára, ačkoli nemá žádnýho kanára, ale ty klece prostě byly ve slevě, tak si koupil hned tři a strýček Skrblík z toho má mrtvici.

Je fér, že Severals natočili tohle „live“ video, protože každej aspoň ví, že má na koncertě očekávat tenhle příšernej zpěv a nekupuje zajíce v pytli. Někdo by možná řek, že jsem zaujatej, ale já si ty songy pouštim nahlas do repráků a zrovna když se týpek ze Severals v tom videu pokoušel napodobit Alexe Koehlera z Chelsea Grin v nejlepší formě, prošla okolo mě moje žena Fátima a prohlásila „Tak z týhle kapely se mi teda chce srát… jakože fakt srát.“, načež se odebrala na onu místnost, kam i Kerry King chodí sám. Prostě je to průser. Řikal jsem si ale, že nechci házet jenom špínu, že prostě ten song má potenciál, ale některý části nejsou úplně dotažený. Dovolil jsem si proto ukrojit trochu ze svýho volnýho času a udělat menší remix songu „Run“ do podoby, kdy mi ten song vlastně přijde dost super. Tady to je.

Moral of the story? Můžu se plést, ale intuice mi řiká, že kdo si koupí modelingovej amp za 60+ šlupek, tak tu music bere docela vážně, neni to jenom nějaký šmrdlání s kámošema ve čtvrtek večer po šichtě. Asi dva roky zpátky jsem byl naprostym omylem na kapele Jaksi Taksi. Týpci s image skejťáků, který zapomněli, že neni rok 2000 a že od jejich maturáku a prvního sexu uplynulo už dobrejch 15 let. Pod podiem se nevlnily vlhký teenky, ale asi čtyři zasloužilý třicetiletý maminy s vydojenejma ceckama a vzpomínaly, jak se Jim Levensteen vystříkal na videu, když mu Nadja šáhla na ptáka.

Proč to píšu? Protože ani tenkrát Jaksi Taksi nebyli Blink-182 a dneska to působí jako naprosto trapná parodie na něco, co si zažilo svoje, ale už mělo dávno zmizet v propadlišti dějin. Otcové deathcoru Suicide Silence se snaží bejt KoRn a Deftones, otcové metalcoru Parkway Drive si hrajou na Rage Against The Machine. Deathcore a metalcore jsou mrtvý jak Masaryk s Benešem, nechtěj to hrát ani ty, co to vymysleli! Apel na čtenáře: buďte od tý dobroty a prosím nezakládejte metalcorový kapely nebo dopadnete jako Jaksi Taksi a Severals. Díky. Jinak vám přeju všechno dobrý.

2 Responses to Severals hrajou živě, ale vlastně jen ve studiu

 1. Anonym napsal:

  Dobrý den,
  můžu mít dotaz, není náhodou náplní této recenze hodnotit hudbu? Nechápu, proč se navážíte do lidí, o kterých víte naprostý kulový a přijde mi, že si asi chcete „vylejt“ svoje komplexy na něčem, co je teprve na začátku a srovnáváte s kapelami, co už existují dost dlouho na to, aby se vyšplhaly na svůj dosažitelný vrchol.
  PS: díky, že se můžu zasmát někomu, jako jste vy, protože víc nevyrovnaného člověka jsem asi nikdy neviděla. Díky, že si takovej čůrák 🙂

  • Mubarak Okubo napsal:

   1) Kdepak. Náplní recenze není hodnotit hudbu.
   2) Navážíme se do cizích lidí, protože od toho byl vymyšlenej internet a nic jinýho se na něm v podstatě neděje. Dokonce i ty mi nadáváš, aniž bys mě znala.
   3) Ano, chceme si vylejt komplexy, psal jsem to už v prvnim odstavci, nedáváš pozor.
   4) Neni to o tom, kdo je na začátku a kdo jak dlouho existuje.
   5) Jsem rád, že ses zasmála!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *