The.Switch – The.Switch

the.switchKapelu The.Switch nejspíš neni třeba nijak zvlášť představovat. Na český scéně maj už celkem zaběhlý jméno, jejich kytarista dokonce jede Bandzone.cz, což je už dlouho let vlastně takovej malej českej MySpace. No takže když nám Jan Té Jé Tuček napsal, že vydávaj novou desku, řekl jsem si, že na to recku vyseru. Tak proč tak pozdě?

Pan Jan nám totiž napsal a teď cituji: „Ještě není digitálně venku, ale rád bych vám ji poslal.“ No tak to je kurva paráda, no ne? Zahřálo mě u srdíčka, že jsme už takoví formáti, že nám kapely jako posílaj svoje desky ještě před tím, než vyjdou (mimochodem, přesně takhle vznikaj všechny ty leaky, kdyby vás to zajímalo). Takže jsem se hned rozrušil, že teda budeme hustí a že jsme to slyšeli dřív, než všichni ostatní, prostě takovej ten klasickej hipster shit, dyť to znáte. Jenže pak se měsíc nic nedělo, nikdo nám nic neposlal a nakonec pan Jan napsal něco v tom smyslu, jako že se na to trošku vysrali a že jestli chcem, tak je to třeba na Spotify a tam si to můžem poslechnout. Takže takhle ty to vidíš, jo? Nejdřív mě nahajpuješ, že jako early access a pak si to mám nakonec poslouchat jako zbytek plebs na placený streamovací službě? Já si teda Spotify platim, takže to mě tolik nesere, ale to, že jsem zas jenom pleb, to mě teda sere dost. No takže proto mi trvalo dva měsíce se k tomuhle dokopat, prostě se mi nechtělo.

Tak teď k samotný desce. Pro ty z vás, kteří to ještě moc nepochopili, my jsme tady dost subjektivní. Já sem rozhodně nebudu psát, jak se věci mají. Já sem napíšu, jestli to MĚ OSOBNĚ prcá, anebo baví. Rozumíme si? Jo? Tak jedem.

Celá deska je v češtině. Na jednu stranu paráda, češtinu mám fakt moc rád a baví mě, že ve změti kapel zpívajících v angličtině, se pořád najde někdo, kdo to chce dělat česky. My bychom taky bejvali mohli psát anglicky a nejspíš bychom neměli na Facebooku 400 likes, ale klidně 20 000, protože přece jen takhle máme dosah maximálně 16 milionů lidí, zatímco v angličtině bychom teoreticky mohli mít 840 milionů. Ale čeština je fajn, takže nasrat, píšem česky. Jenže, ono je něco jinýho zpívat česky ve folku, skáčku a nebo popu. Spousta z vás (možná nikdo) ale nejspíš bude souhlasit s tim, že v rocku, metalu a vesměs veškeré tvrdší hudbě to prostě tak nějak hapruje. No řekněte, myslíte si, že by třeba „Damage, Inc.“ od Metallicy byl takovej hit, kdyby se to jmenovalo „Poškození s.r.o.“? Myslíte si, že by se kapela Slayer považovala za jednu z největších thrashových kapel, kdyby se jmenovali Zabiják? Tak to asi kurva nikdy, co?

metallica-slayer

No a to je asi můj největší problém s kapelou The.Switch. Veškerá aranž, riffy a všechno okolo je vlastně dobrý, texty taky fajn, ale mě to prostě nejde do ucha. Určitě ale chci vypíchnout song „Tvář“, což je celkem bomba a kapela to nejspíš moc dobře ví, protože na to maj klip. Mimochodem, všimli jste si, že skoro na každý desce je ten nejlepší song vždycky druhej? A to i přesto, že první song třeba ani neni intro. Když budete chtít slyšet ty nejlepší věci od kapel, vždycky si pouštějte druhý songy z desek. „Vulkán“ mě taky celkem ba.

Takže jak? Kdyby to bylo anglicky, dal bych třeba 7 bodů. Protože je to ale česky, strhnu jeden bod. Pokud ale zohledním to, že nám byl upřen přednostní přístup (jo, jsem nasranej), tak uberu ještě dalších 10 bodů, což nás posouvá do mínusu. Dám sem tedy všechna hodnocení a je na vás, který z nich si vyberete. Pokud vás to česky baví, klidně si ten jeden bod zpátky přičtěte, já vám to dovolim, protože jsem takovej kámoš.

Tracklist:

01 – Pro srdce na dlani
02 – Tvář
03 – Dávám
04 – Kam vedou naše kroky
05 – Hejna včel
06 – O co se milovat
07 – V tmách
08 – Slibům co nemaj jména
09 – Spálená je tahle zem
10 – Vulkán
11 – Další práh
12 – Věř

Hodnocení, kdyby to bylo anglicky: 7/10
Hodnocení, když je to česky: 6/10
Hodnocení, když jsme nebyli VIP: -4/10

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *