Rammstein – 28. 5. 2017 Eden, Praha

front-600@2xHej hou. Ačkoli jsem právě uprostřed totálního nasazení, abych získal kýžený vysokoškolský titul (Vysoká škola života, Metalová fakulta, obor: djenty a slouma), rozhodl jsem se najít skulinku a napsat report na Rammstein. To už asi víte ne, že to je moje oblíbená kapela, takže to napsat musim, i když to nejsou debilní metalcory ani techdeathy a možná to nebudou ani hejty. Uvidíme. (Pro lidi, který furt někam spěchaj, koncert jako takovej začíná čtvrtym odstavcem, to předtim je jen úvod do situace.)

No, takže celej příběh začal tim, že jsem si jak blbeček někdy na podzim 2016 musel vyčkat hodinu a půl před nějakym sportbarem, abych byl první u okýnka, až začne předprodej a lidi z celý republiky to začnou vykupovat. Moje ambice byla, koupit minimálně 7 lístků do kotle, za mnou se seřadilo asi pět lidí, který navíc aspirovali na násobně větší počty lístků. Výsledkem týhle akce bylo, že jsem musel v nějakym šílenym bufáči vedle sportbaru k snídani zkonzumovat sekanou v housce obalenou v trojobalu doplněnou hořčicí a cibulí. Mňamka. No a hlavně se mi po dvou hodinách komunikace se zaměstnancem sportbaru podařilo z toho ticketpra vymáčkout přesně dva lístky na stání u podia. Dva. Po dvou hodinách bylo vyprodáno, takže jsme s tim člověkem za mnou, kterej jich chtěl 11, usoudili,  že jsem měl štěstí a že to nemá cenu. No a celá fronta šla domu bez lístků. Bezva, že Rammstein museli druhej den otevřít předprodej na druhej koncert,  kde byly lístky před podium ještě minulej tejden. Fuck you very much za tuhle ranní šaškárnu a sekanou v housce.

Takže dva lístky, vyrazili jsme tedy s mojí ženou Fátimou, přičemž zbytek mé rodiny a harému půjde pravděpodobně dnes. Pořadatel sliboval zvýšený bezpečnostní opatření kvůli těm útokům v Manchesteru, jenže já jsem věděl od mejch fellaz, který byli na Depešácích , že to je jen kec a žádný zvýšený kontroly nejsou. No ale pro jistotu jsem Fátimě nařídil, ať se na tenhle koncert nezahaluje (na koncertě Rammstein stejně Alláh nebude přítomen, tak je to jedno) a trochu jsem doufal, že nám nikdo nebude prohlížet občanky, ještě tak aby naše arabský jména způsobily nějakej rozruch. Naštěstí skutečně nikdo nikoho moc nekontroloval, moh jsem si v kapse přinést prakticky co jsem chtěl, takže jsem neměl nejmenší problém přinést si do areálu třeba hroznovej cukr nebo vytištěný státnicový otázky. Teroristů jsme se ale nebáli, protože metalovej koncert plnej tisíců drsnejch týpků v černejch hadrech a moc si neumim představit, že by se tam vysíral někdo s bombou a měl koule na to se odpálit. Krom toho to máme zmáklý a víme, jak rozpoznat teroristu.

Kdo čekal, že bude nějakej nával a že ukojí svoje frotérský touhy, tak ho musim zklamat, bylo to docela easy, prostě jsme ve čtyři přišli, stoupli si do řady, za pět minut jsme byli vevnitř a za dalších pět minut před podiem i s pivem. Stihli jsme to parádně, pak už stačilo jen čekat dvě a půl hodiny na jednom místě, převážně na sluníčku. Naštěstí to bylo na fotbalovym stadionu, takže jsme si mohli ukrátit chvíli konzumací pravých fotbalových pokrmu, jako je například sekaná v housce. Opět. Naše okolí se tentokrát sestávalo z výhradně příjemných lidí, jmenovitě to byli dva hodný teen metalisti z Moravy ověšený merchem Dymytry a Arakain, dále malá stará pani a dva Bavoři, co jedli wurst s hořčicí a vypadali, že přišli na koncert Biohazardu a Agnostic Front, rozhodně ne Rammstein. Mnohem lepší než minule, kdy jsem vyvolal bitku s feťákem, kterej dělal bordel.

Po 150ti minutách trýzně, wurstů a sekanejch v housce začala hrát předkapela. Kurtizány z 25. avenue. Hej já to mam celkem rád, většina fans to totálně vydissila, preventivně už před koncertem. Musim říct, že na to, jak omezený pořadatelem museli bejt, tak to docela šlo. V podstatě dostali dva metry před skutečnym podiem, kam se vešli s komplet gearem, což působilo lehce stísněně. Zpěvák Dan Kurz vypadal, že moc neví, co na tom podiu dělat, takže tam pobíhal polonahej s gesty zmatenýho paviána. Nevim, jestli to bylo tim malym stagem nebo je prostě takhle divnej vždycky, každopádně měl mezi songama celkem trapný hlášky, takže mě spíš sral. Viděl jsem K25A live poprvý v životě a možná bych byl radši, kdyby zpíval zase Tomáš Vartecký (kterej je mimochodem pěknej honibrk, na co potřebuje 4 velký Orange boxy, když druhýmu kytaristovi stačí dva, hm?). Jinak zbytek kapely je celkem vtipnej. Už jsem trochu za ty léta ztratil přehled, kdo tam všechno hraje, takže krom paviána a Varťáka je tam ještě basák, typ: lumberjack hipster, dále týpek v košili, kterej vypadá spíš jak někdo z kapely Zrní, rozhodně mi k němu moc nesedělo, že produkuje takovejhle bordel, no a nakonec bubeník z Cocotte Minute, to vůbec nevim, kde ten se tam vzal.

IMG_20170528_190504
Tady je vidět, jak je to podium zbytečně obří.

Bylo to fajn, zazněly skoro všechny songy, který mam rád, speciálně z desky „Medium“, tu mam nejradši. Škoda, že nezahráli „Futurum“, tu jsem chtěl celkem slyšet, ale hlavně mi tam vzhledem k hlavní kapele večera chyběla  „Altzheimer č. 505“, která Rammstein lehce evokuje (tim, že se tam huláká „PANZER PĚTSETPĚT!!!“ furt dokola, chápete, panzer je německý slovo…). No jakoby v rámci možností to bylo dobrý, akorát Kurtizány jsou zvukově trochu někde jinde, podle mě by se k industriálnímu ujebávání hodili spíš Krucipüsk nebo ty Cocotte Minute, když už pořadatel zvolil českej support. Každopádně to bylo lepší než Deathstars, na druhou stranu samozřejmě horší než Combichrist.

IMG_20170528_190517

Tady to neni vidět.

Po předkapele se spustila opona s obří osmičkou a zůstalo to tak další hodinu a čtvrt. Hej jestli mě něco fakt eminentně vysírá, tak je to tohle. Myslel jsem, že předkapela je od toho, aby jakože přivedla publikum do varu. Takže dvě hodiny půlka lidí sedí na zemi a odpočívá, druhá půlka stojí a je ráda, že se nemusí strkat s těma, co seděj. Chill. Po předkapele ale všichni stojí. Stojí, čekaj, ani nedejchaj, kdy začne hlavní kapela. To už tak příjemný neni. Naštěstí Rammstein maj očividně daný, že mezi předkapelou a jima pojedou z PAčka klavírní verze jejich pomalejch písniček. Ty vole tak to je asi to poslední, co mě přivede do varu, takže jestli nebylo dost otravný, že jsem musel už pátou hodinu stát na jednom místě a cpát se s dalšíma a dalšíma lidma, který se o mě otírali svejma wurstama, tak se mi k tomu ještě začlo chtít spát z těch klavírů. No a v půl devátý teda začlo na obrazovkách odpočítávání. Ta velká osmička byla k tomu, že se na ní jakože svítilo a tam se odpočítalo 9-1. To je jako celý. Možná by to bylo cool, kdyby v půl devátý ještě nesvítilo slunce. Ale co už no.

IMG_20170528_194346

Zasraná osmička. Čuměli jsme na ní hodinu a čtvrt a byla k ničemu.

No a pak to jakože začlo bejt libový. Nejvíc jsem si vlastně užil první čtyři songy, protože ty jsem naživo viděl poprvý. „Ramm4“ je z nový desky. Zajímalo by mě, co to znamená, asi že to je čtvrtá písnička v jejich diskografii, kde se zpívá slovo „Rammstein“ (vedle songů „Rammstein“, „Rammlied“ a „Stein um Stein“), nic jinýho mě nenapadá. Till Lindemann tam nastoupil v nějakym bílym hávu oblečenej jako principál z cirkusu, což bylo super. V nestřeženym okamžiku se najednou převlík do černýho, což jsem neviděl, protože jsem si dělal selfíčka a nedával jsem pozor. Paul Landers a gorilí samec Richard se spustili od „stropu“ stage na takovejch velkejch kovovejch držácích na světla, což bylo totálně cool. Jediný, co mě teda překvapuje, je, že Rammstein přišli na rým „Ja. Nein. Ramm-stein“ teprve teď, po dvaceti letech existence. Je to totálně tupý, ale chytlavý.

„Rammčtyři“ na Peklofestu 2016

Dál padla „Reise, Reise“, poprvý od turné ke stejnojmenný desce, tak to mě bavilo. „Hallelujah“ ani na žádný řadový desce neni, to se hrálo naposled snad někdy v roce 2000, takže to mě taky potěšilo. Asi by to bylo lepší, kdyby tam kytaristi nezpívali „háááálelůjááá“, protože když na studiovce zpívá dívčí sbor, tak je to cool, když zpívaj dva padesátiletý Němci, tak je to asi 256x úchylnější než text písničky, kterej je sám o sobě dost úchylnej. „Zerstören“ zazněla na tomhle turné myslim uplně poprvý, Till Lindemann měl na sobě hnědej obleček a pod nim vestu s bombama, jak nosej teroristi. Nevim moc, koho představoval, ten song je o americký invazi do Iráku, takže jestli představoval Bushe, Husseina, Kaddáfího nebo nějakýho random islámistickýho radikála, nevim. Divim se, že si troufli v dnešní době zahrát scénku se sebevražednym atentátníkem, ale proč ne, jsou to Rammstein, provokace je obligátní.

obrázek 052

Bejt od podia takhle daleko, tak se na to vyseru, jdu domu a pustim si to na DVD.
(autor fotky: někdo z netu)

„Keine Lust“ a „Feuer Frei!“ klasika jak vždycky, plamenomety and shit yo. U „Seemann“a nebyl tentokrát člun plující na lidech (ten se teď používá u songu „Haifisch“, kterej nehráli), ale na počáteční basovou linku si Oliver Riedel vylez na takovou fajnovou trubkovou konstrukci a odehrál jí odtud. To bylo super a rozhodně bych vypíchnul jeho hadry. Všichni vypadali jak klasický Rammstein, jen klávesák Flake měl hadry jak vězeň z Guantanáma, ale basák vypadal jak totální démon, 8x temnější než patnáct Nergalů dohromady. To hodně cenim. Při „Ich Tu Dir Weh“ byla opět scénka s vanou, kterou jsem už viděl potřetí, tak jsem se schválně na podium nedíval a hrál jsem na mobilu Spider Solitaire. „Du Riechts So Gut“ stejný jak vždycky, ohnivá kuše a při tappingu sršící trubičky na rukávech kytaristů. Akorát tentokrát se uprostřed toho gorilí samec Richard sebral a šel někam do píči, asi zmerčil u podia nějaký chtivý fanynky, šel se jim předvést a nechal tam Paula Landerse samotnýho s těma sršícíma trubičkama. Vypadalo to jak manželská hádka.

IMG_20170528_204820

Ohníčky a metalista ukazující paroháč.

Další čtyři songy opět stejný jak vždycky, nevim, co bych k tomu řek, snad jenom, že „Du Hast“ má teď kytarový intro, to bylo docela dobrý. Při „Mein Herz Brennt“ Lindemann na hrudi červeně sršící trubičku. Jakože srdce. No nevim, stál jsem celkem blízko podia, z mýho úhlu to spíš vypadalo, jak když mu hoří levá koza, ne srdce, ale co už. Ještě tam taky bylo „Ich Will“ (Lindemann řek uprostřed správně česky „Ruce nahoru!“ to bylo sympatický, minule to posral a řek nějakou sračku) a „Links 2-3-4“. Nakonec přišla „Stripped“, cover od Depešáků, takže kdo na nich byl ve středu a šel v neděli na Rammstein, slyšel ten song během tejdne 2x. No a pak byla pauzička žejo, aby se kapela vrátila na poslední tři songy.

To jsem pro vás natočil, ať si taky užijete ten super zvuk, kdo jste tam nebyl!

„Sonne“ je náser a Rammstein využili poslední zbytky benzínu na ty nejlepší ohníčky z celýho koncertu, to bylo hodně bezva. „Amerika“ byla podle mě trochu zbytečnost, po těch letech mi to přijde jako totální odrhovačka a žádný super extra věci se na podiu neděly krom lítajících barevnejch papírků. To jsem čekal teda větší nářez, když to byla předposlední písnička. Škoda že se při tom songu už nejezdí na segwayi jako v roce 2005. I když nevim, třeba jezdí, ale Eden je v zóně zákazu segwayů, tak ho prostě třeba jen nesměli použít. Nevim. No a poslední byla „Engel“, kdy měl na sobě Till Lindemann andělský křídla, ze kterejch šel plamen. To už jsem viděl taky potřetí, tak jsem aspoň nahrál nějaký skóre v 2048 na mobilu. No a pak Till poděkoval, česky, anglicky a německy, a šlo se domu.

IMG_20170528_213958

Zde přichází slunce.

Abych to shrnul, zvuk samosebou super (a šlo to i bez špuntů), produkce profi, to úmorný stání a klavírní etudy k tomu prostě patří, takže pohoda. Rammstein jsou ale hlavně o show. Možná to obyčejnej fan neví, ale kapela přijela s festivalovou show a festivalovym setlistem, bylo to jen pokračování loňský letní tour. Trvalo to pouze hodinu a půl a efekty teda mohly bejt honosnější. Minule to byl obří most přes celej kotel, dvě podia. Před tim to byl obrovskej čůrák, kterej chrlil do lidí pěnu a na začátku koncertu se kapela na podium prosekala skrz zadní část stage. Pilou a sekerama. Scéna se během koncertu tenkrát 3x změnila. Tentorkát nic, vzadu visela lacině potištěná plachta. Jediný, co dělalo koncertu atmosféru bylo přesně deset světel a šest kovovejch držáků, který měnily během koncertu pozici a dávaly koncertu třetí rozměr. Bylo to dobrý, ale trochu málo. Velký ohně byly jen u čtyř písniček a krom sebevražedný vesty už jsem všechny efekty jednou viděl. K tomu třeba připočíst dvě koncertní DVD, který od tý doby vyšly, takže ty efekty snad fakt už musí znát každej.

IMG_20170528_213933
Ještě nějaký ohně.

Jinými slovy Rammstein těžce chybí nová deska (která snad vyjde letos? příští rok?). Už osmej rok v řadě točí v podstatě ty samý songy a show začíná bejt unavená. Nebejt prvních čtyř písní, možná by mě ve výsledku koncert trochu sral, že je to furt stejný. Ne že by Rammstein neměli dost písní, dokonce maj desku, ke který nikdy nebylo turné a za posledních dvanáct let se živýho provedení dostaly jen tři songy z desky „Rosenrot“. Chtěl bych slyšet „Mehr“, „Wo Bist Du“, „Wilder Wein“, „Adios“ nebo třeba „Mein Land“. Ale bohužel, „obyčejný lidi“, kterejch tam bylo skutečně mnoho, prostě slyší na „Du Hast“ a „Amerika“, takže to Rammstein hrajou no. Co bych ovšem zásadně vyzdvihnul a pocenil, je, že zpěv nešel z playbacku, ale skutečně z Tilla Lindemanna. Neasi, byl to třetí koncert turné, nezávidim těm, co na to půjdou za tři tejdny. Vyhozený prachy to nebyly, to rozhodně ne, ale až příště přijedou, tak ať koukaj obměnit komplet show, přivézt nový efekty a aspoň třetinu setlistu sestavit z novejch nebo nepříliš známejch songů. Jinak ať si mě nepřejou. Jo a prej na tom koncertě byla Olga Lounová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *